„Dzień Liczby ∏ (Pi)” w Szkole Podstawowej w Wawrowie

14.03.2019 r. uczniowie klas 6 i 8 świętowali uroczystość pod hasłem „Pi Day”. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

Na świecie „Dzień Liczby Pi” obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – „Pi” to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się „Pi” jako 3,14. Ale liczba „Pi” ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba „Pi” jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby „Pi”. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.

W związku z tym „Dzień Liczby Pi” zorganizowany został również w Szkole Podstawowej w Wawrowie. Przygotowaniem imprezy zajęli się uczniowie klasy 6 i 8. Za organizację odpowiadała pani Iwona Szelest.

Świętowanie zaczęło się od wierszy, poematów na temat liczby „Pi” przeplatanych z prezentacjami multimedialnymi .”

Wśród wielu rund konkursowych najciekawsze:

·         Konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby „Pi”

·         Konkurs Pi wyrazy czyli takie, w których jest ukryte „Pi”

·         Puzzle z „Pi”

·         Wykonanie plakatu, o tematyce matematycznej liczba „Pi”

Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Młodzież wspaniale brała udział w wydarzeniu.

Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Mamy nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a wię przyjemne z pożytecznym!

Opracowała

Iwona Szelest