24 października klasa 4 A wzięła udział w warsztatach z p. Justyną Banaszak- Rycharską pt. " Kodowanie " w ramach Europejskiego Dnia Robotyki, wykonując rafę koralową. 

             Po raz kolejny bierzemy udział  w tygodniu kodowania. Organizatorami inicjatywy Meet and Code jest organizacja Haus des Stiftens für Unternehmen & Non-Profits gGmbH (Haus des Stiftens), krajowi partnerzy sieci TechSoup Europe oraz główni partnerzy Amazon i SAP, którzy umożliwiają realizację inicjatywy poprzez zapewnienie zasobów .

             Inicjatywa Meet and Code ma na celu wprowadzenie dzieci i młodzieży w świat technologii oraz programowania. Zorganizowane wydarzenia pokażą młodym ludziom, jak dobrą zabawą może być programowanie oraz jak za pomocą kodowania realizować swoje pomysły. Uczestnicy wydarzeń poznają działanie technologii oraz wpływ IT na ich codzienne życie, a poprzez odkrywanie szerokiego wachlarza rozwiązań technologicznych, tematów związanych z cyfryzacją oraz kreatywnego kodowania będą motywowani i zachęcani do rozwijania kompetencji cyfrowych niezbędnych w dzisiejszym świecie.

 

W dniu 19 października w naszej szkole gościł Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl pt. „To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo”, natomiast uczniowie klas IV-VIII spektakl pt. „ Laboratorium życia”.

Wycieczka do Owczogrodu

Dnia 19 października klasy Ia oraz Ib wybrały się na wycieczkę do Owczogrodu. Chociaż słońce nie było naszym sprzymierzeńcem, to wyjazd zaliczamy do bardzo udanych! 😊

Po przyjeździe uczniowie zostali zapoznani z zasadami i sposobem obchodzenia się
z owcami, mogły je pogłaskać i nakarmić. Następnie wzięliśmy udział w pokazie zaganiania owiec przez psa rasy bordercollie. Byliśmy pod dużym wrażeniem poziomu wyszkolenia Jaffa!

Uczniowie obu klas mieli okazję wziąć udział w takich atrakcjach jak: strzyżenie
i dojenie planszowych owieczek, zabawy w labiryncie z balotów siana, a na pamiątkę wykonali również owieczki z prawdziwej owczej wełny! Podczas zabaw w labiryncie odbyły się również poszukiwania skarbu, który trafił w ręce Oli z klasy Ib. Gratulujemy! 😊

Na koniec wszyscy zasiedliśmy do wspólnego ogniska i zjedliśmy ciepłe kiełbaski
i mogliśmy jeszcze spędzić kilka chwil na zespołowej integracji.

Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klas pierwszych, za ogromną pomoc
w organizacji naszej pierwszej, ale zapewne nie ostatniej wycieczki! 😊

 

Kierownik wycieczki:

Martyna Dratwińska

 

         13 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wawrowie im. Sybiraków odbył się uroczysty apel upamiętniający 250 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Apel przygotowali i prowadzili uczniowie klasy VII.

Mottem uroczystości były słowa:

Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.

Uczniowie klasy VII przedstawili krótki opis historyczny dotyczący początku powstania Komisji Edukacji Narodowej.

„Komisja Edukacji Narodowej to pierwsze w Polsce ministerstwo oświaty; zostało ono utworzone po I rozbiorze Polski, w 1773 roku. Wraz z zaistnieniem Komisji, wprowadzono w Polsce jednolitą organizację szkolnictwa. Istniały szkoły wyższe zwane głównymi, im podlegały szkoły średnie (wydziałowe i podwydziałowe), te z kolei pełniły nadzór nad szkołami najniższego stopnia - parafialnymi. Nauka we wszystkich tych szkołach odbywać się miała - po raz pierwszy całkowicie prawomocnie - w języku polskim. Każdy uczeń miał poznać i zrozumieć swoje przyszłe obywatelskie obowiązki; nauczyć się żyć tak, aby jemu było dobrze i z nim było dobrze innym. Dla uczczenia znaczenia i roli inicjatywy podjętej przez Komisję Edukacji Narodowej oraz pracy nauczycieli w dziejach naszej historii, dzień utworzenia Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy co roku jako święto „Dnia Nauczyciela”. To właśnie w tym dniu składamy szczególne podziękowania naszym drogim pedagogom. Dziękujemy wam, że jesteście z nami, za uśmiech, życzliwość, mądre słowa, troskę, cierpliwość, a nawet za wymagania, jakie nam stawiacie. Pragniemy odwdzięczyć się Wam dzisiaj laurką najpiękniejszych baśniowych życzeń!”

 

W drugiej części apelu klasa VII przedstawiła część artystyczną, która składała się z przygotowanego  pokazu  pomocy naukowych skierowanych dla nauczycieli 😊.

Najważniejszym punktem apelu było wręczenie Oscarów ministerstwa dla nauczycieli przyznanych w 25 kategoriach. Każdy nauczyciel otrzymał personalizowaną nagrodę😊.

Oprawą  muzyczna zrealizowali uczniowie klasy 4a i 4b którzy wykonali  piosenkę pod tytułem „Piosenka dla nauczyciela”, trzecioklasiści, którzy zaśpiewali piosenkę pod tytułem „Samba dla nauczyciela” oraz uczennica klasy V która wykonała  utwór na skrzypcach.

Na końcu apelu Pani Maja Zbierska i Pani Joanna Nawrot podsumowały zrealizowany Szkolny Dzień Języków Obcych. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

Poniżej zostaje zamieszczona fotorelacja z dnia 13.10.2023 r.

Opracowanie: Iwona Szelest