W sobotę, 25 listopada 2023 r., w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich, po czteroletniej przerwie, odbyła się jedenasta edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. Wzięło w niej udział ponad czterdziestu recytatorów podzielonych na dwie grupy wiekowe: klasy I- IV oraz klasy
V- VIII.

Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów, którzy zwyciężyli w VIII Szkolnym Konkursie Recytatorskim: Maja Głowacka (kl. III), Stanisław Krajewski (kl. III), Lena Michel
(kl. VI) oraz Katarzyna Błachowiak (kl. VIII).

Konkurs rozpoczął się akcentem muzycznym. Zanim Pan Ferdynand Sańko, Dyrektor Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Lipkach Wielkich, dokonał uroczystego otwarcia, wszyscy zgromadzeni usłyszeli kilka utworów wykonanych przez absolwentkę tej placówki, Zuzannę Piątek. Następnie miały miejsce przesłuchania recytatorów. Po emocjach na uczestników czekał ciepły posiłek,
a oczekiwanie na werdykt umiliła część artystyczna.

            Niestety, żaden z uczniów Szkoły Podstawowej w Wawrowie nie został wyróżniony przez jury. Każdy natomiast zdobył nowe doświadczenia, miał okazję sprawdzenia swoich umiejętności. Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Oby następnym razem poszło lepiej.

            Podczas wyjazdu do Lipek Wielkich opiekę nad uczniami sprawowała pani Katarzyna Krajewska.

 

                 W środę 22 listopada uczniowie klasy 1A i 1B wybrały się do laboratorium Klubu Młodego Wynalazcy. Tam pod okiem naukowca samodzielnie wykonały kilka efektownych eksperymentów. Przy użyciu produktów codziennego użytku: sody, octu, płynu do prania, kleju, soku z kapusty, wody, naturalnych barwników itp. poznały ciekawe zjawiska fizyki i chemii. Uczniowie byli podekscytowani i bardzo zadowoleni.
Wychowawcy klas
Halina Zielińska 
Martyna Dratwińska
 
                 W piątek 17 listopada uczniowie klasy 4b wzięli udział w warsztatach z kuchni molekularnej, które były prowadzone przez Pana Krzysztofa Marciniaka. Dzieci przeprowadziły eksperymenty z ciekłym azotem, mogły spróbować dymiących, "smoczych" bez oraz lodów azotowych o smaku pomarańczowym, a także pysznej czekolady. Dużo emocji wzbudziło zamrażanie podłogi. Było to dla wszystkich uczniów ciekawe doświadczenie.
Wychowawczyni klasy
Maja Zbierska
 

XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

 

Nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) odbywa się co roku. To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach.

Główne motto to „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

W tym dniu uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 zadań, otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. W nagrodę dostawali naklejki, które z dumą mogły nosić na ubraniu lub wkleić do zeszytów od matematyki. Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę” także wśród nauczycieli.
Była to świetna zabawa i nauka. Każdemu zależało na zdobyciu odznaki „Mistrza tabliczki mnożenia”.

Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i Asystentom oraz wszystkim uczestnikom.

Za rok ponownie przyłączymy się do akcji bo najlepsza jest nauka przez zabawę.

 

Gratuluję każdemu uczniowi znajomości TM.

Ćwiczymy nadal na kolejnych lekcjach😊

Powodzenia!

 Nauczyciel Matematyki

Iwona Szelest

 

 

Sprawozdanie zVIII Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

(20listopada 2023 r.)

W poniedziałek, 20listopada 2023 r., w Szkole Podstawowej im. Sybiraków
w Wawrowie odbyła się kolejna, ósma już edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Celem przedsięwzięcia była: popularyzacja twórczości poetyckiej, rozbudzanie wrażliwości
oraz kształcenie umiejętności recytatorskich.

            Na szkolnej scenie zaprezentowali się recytatorzy z klas V -VIII,  którzy przygotowali interpretacje głosowe wierszy autorstwa polskiej noblistki, W. Szymborskiej. Deklamacjom przysłuchiwała się komisja konkursowa w następującym składzie:

 • Pani Małgorzata Kałużna;
 • Pani Janina Barsaba;
 • Pani Radosława Hrabska;
 • Pani Katarzyna Krajewska.

Zanim nastąpiły recytacje, wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej usłyszeli fragment utworu muzycznego „Nic dwa razy” w wykonaniu piosenkarki kryjącej się
pod pseudonimem Sanah. Piękna kompozycja wprowadziła wszystkich w odpowiedni nastrój…

Jury przyznawało punkty w pięciu kategoriach:

 • opanowanie pamięciowe tekstu;
 • interpretacja;
 • dykcja;
 • intonacja, tempo, pauzy;
 • ogólne wrażenie artystyczne.

Po wysłuchaniu wszystkich wierszy komisja podsumowała przyznane punkty i ogłosiła wyniki. Najlepsze okazały się:

 • Lena Michel (kl. VI) – I miejsce;
 • Katarzyna Błachowiak (kl. VIII) – II miejsce.

 

Kilka dni wcześniej, w piątek, 17 listopada 2023 r., młodsza grupa wiekowa
 (klasy I – IV) mogła zaprezentować swoje interpretacje utworów lirycznych o zabarwieniu humorystycznym. Deklamacje oceniało jury, w skład którego weszły:

 • Pani Radosława Hrabska;
 • Pani Wanda Kodź;
 • Pani Justyna Banaszak – Rycharska.

 Komisja zdecydowała, że najlepiej wypadli:

 Stanisław Krajewski (kl. III) – I miejsce;

 • Maja Głowacka (kl. III) – II miejsce.

 Każdy z uczestników recytatorskich zmagań w obydwu grupach wiekowych otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny słodki upominek, natomiast laureaci – dyplomy oraz nagrody (bony do sieci sklepów Empik), które zostały ufundowane przez działającą przy naszej szkole Radę Rodziców, za co organizatorka składa serdeczne podziękowania.

             Zwycięzcy, łącznie czworo uczniów, będą reprezentowali naszą placówkę podczas
XI Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 25 listopada 2023 r. 
w Szkole Podstawowej w Lipkach Wielkich.

             Bardzo cieszę się, że wśród uczniów naszej szkoły są dzieci, które pragną kontaktu
z poezją i chcą doskonalić swoje umiejętności recytatorskie.

           

Katarzyna Krajewska

REGULAMIN KONKURSU “ZAADOPTUJ ROŚLINKĘ”

 organizowanego przez Radę Rodziców Sp Wawrów we współpracy z Sołectwem Wawrów oraz KGW Nasz Wawrów

 1. Konkurs dedykowany jest dla uczniów SP Wawrów i trwa w terminie  do 01-12-2023 do  30-05-2024 na terenie miejscowości Wawrów
 2. Celem konkursu jest edukacja ekologiczna oraz społeczna dzieci i młodzieży oraz poprawa estetyki kwietników zlokalizowanych na terenie sołectwa Wawrów
 3. Termin zgłaszania się zespołów upływa w dniu 24-11-2023. Do konkursu mogą zgłaszać się zespoły 3-6 osobowe - maksymalnie 10 zespołów, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia  do koordynatora lub wychowawcy klasy.
 4. Każdy zespół musi posiadać dedykowanego opiekuna. Opiekunem może być każda  osoba dorosła (rodzic, nauczyciel, lub ktoś inny), której zadaniem jest koordynacja grupy oraz zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie wykonywania prac, a także nadzór nad zakupami             i wykorzystaniem vouchera.
 5. Każdy zespół będzie mógł wybrać kwietnik z puli wskazanej przez Radę Sołecką do konkursu. Kolejność wyboru zostanie ustalona  według kolejności zgłoszeń zespołów do konkursu.
 6. Technika ozdabiania kwietników oraz sposób doboru roślin dowolny według własnego pomysłu 
 7. Przedmiotem konkursu jest wyłonienie najpiękniejszego i najlepiej zadbanego kwietnika. Praca będzie oceniana w skali 1-10 punktów według kryteriów: 

1 - pomysł

2 - pracochłonność

3 - estetyka

4 - samodzielność

5 - wrażenie ogólne 

W trzech konkurencjach 

1- najpiękniejszy kwietnik Bożonarodzeniowy - ocena w dniu 18-12-2023 (wyniki 20-12-2023)

2- najpiękniejszy kwietnik Wielkanocny - ocena  w dniu 25-03-2023 (wyniki 27-03-2023)

3- najpiękniejszy kwietnik przez cały okres konkursu (wyniki 09-06-2023)

Dodatkowo specjalną nagrodę Sołtysa otrzyma zespół, który stworzy najbardziej pomysłową i oryginalną koncepcję zagospodarowania kwietnika

Każdy zespół może uzyskać 1-10 punktów z każdej oceny i konkursu

Wygrywa zespół który otrzyma maksymalną sumaryczną liczbę punktów

 1. Koordynatorem konkursu jest Natalia Godlewska
 2. Budżet przeznaczony przez Sołtysa do konkursu wynosi 2000 zł. Każdy zespół otrzyma budżet 200 zł na cały czas trwania konkursu  w formie vouchera ważnego do dnia 30-05-2024 do Centrum Ogrodniczego Pintal uprawniającego do zakupu roślin oraz ozdób.
 3. W przypadku nie zebrania 10 zespołów złożonych z uczniów SP Wawrów organizatorzy zastrzegają sobie możliwość dopuszczenia do udziału osoby spoza SP Wawrów, w tym przypadku zgłoszenia będą przyjmowane w terminie 25.11.2023.do 30.11.2023
 4. Komisja oceniająca będzie się składać z 6 osób po 2 z Rady Rodziców, KGW i Rady Sołeckiej 
 5. Fotorelacja z przebiegu konkursu będzie prowadzona na bieżąco na stronie KGW Nasz Wawrów, grupie FB Nasz Wawrów oraz stronie SP Wawrów. 
 6. W konkursie przewidziane są nagrody dla zwycięskich zespołów (wyjście do kina lub inne atrakcje, wyjście na lody lub inne smakołyki lub według podpowiedzi zwycięskiego zespołu) 
 7. oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu. 

 osoby odpowiedzialne za przebieg konkursu:

 Koordynator - Natalia Godlewska +48691818850  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sołtys - Krzysztof Chrostek tel 508374710 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.