W czwartek, 5 grudnia 2024 r., w murach Szkoły Podstawowej w Wawrowie odbyła się tzw. żywa lekcja historii. Uczniowie klasy VII oraz VIII mieli możliwość zdobycia wiedzy o okolicznościach powstania herbu Santoka. Wszyscy zgromadzeni w gabinecie nr 7 zostali zabrani w interesującą podróż do przeszłości. O tym, czym jest herb, jak przebiega proces jego tworzenia młodzież dowiedziała się od zaproszonych gości: artysty-plastyka, Pana Józefa Kodzia, emerytowanego dyrektora muzeum gorzowskiego, Pana Zdzisława Linkowksiego oraz prezesa zarządu Fundacji Ochrony Przyrody i Dóbr Historycznych, Pana Stanisława Tokarskiego. Uczniowie naszej szkoły nie tylko w skupieniu wysłuchali wykładu, ale również zadawali pytania dotyczące omawianych zagadnień.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy bizneswoman i działaczki społecznej na rzecz Wawrowa, Pani Renaty Lorenc. Nad jego organizacją czuwała nauczycielka historii, Pani Małgorzata Kałużna,
a także Pani Katarzyna Radziwanowska- Krajewska, Pani Monika Czaja oraz Pani Maja Zbierska.

Młodzież od kilku tygodni oczekiwała na to spotkanie. Udział w żywej lekcji historii przyczynił się do powiększenia wiedzy o przeszłości najbliższej okolicy.

 

Każda osoba rozliczająca swój PIT może przekazać 1,5% swojego podatku zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin z naszej szkoły. Współpracujemy z Fundacją Świętego Mikołaja, dzięki czemu możemy gromadzić na subkoncie szkolnym pieniądze, które w 100% (bez potrąceń i prowizji) trafią w postaci stypendiów do naszych uczniów. Bardzo prosimy o Państwa wsparcie!

Aby przekazać 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole wystarczy:

  • wpisać w deklaracji PIT KRS Fundacji Świętego Mikołaja:KRS 0000126602
  • w informacjach uzupełniających w deklaracji uzupełnić pole cel szczegółowy:
  • Szkoła Podstawowa w Wawrowie im. Sybiraków_
  • Mogą Państwo skorzystać z darmowego programu do wypełniania PIT, w którym wskazany jest już nr KRS Fundacji Świętego Mikołaja (wystarczy wypełnić cel szczegółowy):

https://pit2023.mikolaj.org.pl/

 

Ostatnie lata przynoszą wiele niepokoju – jesteśmy świadkamiwojny w Ukrainie. Alarmujące są dane dotyczące kryzysu psychicznego wśród uczniów w polskich szkołach.Według ostatniego raportu Poverty Watch liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie wynosi 396 tys. (co stanowi 5,7 proc). Ubóstwo relatywne dotyka 980 tys. dzieci. Łącznie daje to milion czterysta dzieci żyjących w ubóstwie. W rodzinach uprawnionych do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej żyje niemal co ósme dziecko (GUS, 2022). Bardzo ważne staje się dzisiaj umożliwianie dzieciom i młodzieży harmonijnego, radosnego rozwoju i wspieranie ich talentów oraz pasji!

Szkoła chce pomóc zdolnym uczniom z niezamożnych rodzin poprzez stypendia. Stypendium dla takiegoucznia to szansa, aby mógł rozwijać swoje talenty, kupił niezbędne materiały, opłacił udział w zajęciach, czy kursach. Dzięki stypendium możemy wzmacniać ukryty w dzieciach potencjał i pomagamy im rozwijać skrzydła. Stypendium to także szansa, aby niezamożny uczeń mógł w przyszłości stać się mądrym dorosłym, a swoją wiedzą i umiejętnościami zacząłsłużyć swojej społeczności.

Bardzo prosimy o pomoc i przekazanie 1,5% podatku na stypendia w naszej szkole!

             Ważnym elementem naszego przygotowania do świąt były Roraty. Są one dużym przedsięwzięciem, oto parę liczb
- 3 tygodnie rorat
- rozbłysło światło  prawie 100 lampionów,
- codziennie w roratach brało udział  od 50 do  70 dzieci plus dorośli
- przygotowane zostało ok.800 śniadań
Największym powodzeniem cieszyły się naleśniki na słodko, było ich 450 sztuk
oprócz tego były hot dogi - 140, tosty, pierniczki, pankejki, rogaliki, kanapki, mufinki
-przy wspólnym śpiewie wspomagała nas pani Agnieszka Lasek z filharmonii )
              Dziękuję serdecznie za Rodziców   życzliwość i zaangażowanie. Wielu z Państwa okazało wsparcie i pomoc. Jestem bardzo wdzięczna za każdy gest, bardzo dużo to dla mnie znaczy.
              Serdecznie dziękuję uczniom, jesteście bohaterami, gratuluję wytrwałości i realizacji wyzwania.

 

Renata Haściło

Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

                Grudzień to miesiąc szczególny. Zaczyna się zapachem własnoręcznie pieczonych pierniczków i ustawianych choinek, rozbrzmiewa melodiami świątecznych  piosenek             w centrach handlowych, a kończy świąteczno-sylwestrową radością.

 Jest to też czas, kiedy organizowane są konkursy polskich kolęd i pastorałek; kto wie, czy nie najpiękniejszych na świecie.

   Taki też konkurs, Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek  dla klas 0 – 3 szkoły podstawowej, odbył się 5 grudnia w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku. Zaprezentowało się 9 grup, a wśród nich dwie grupy z naszej szkoły, które zostały wytypowane w ramach szkolnych eliminacji:

 

- z klasy 1 -  z pastorałką pt. „ Grajmy Panu”  w składzie:

  • Helena Godlewska
  • Zuzanna Dragun
  • Maja Szukalska
  • Filip Szymański
  • Jakub Dubicki
  • Tymoteusz Roszkowski
  • Ignacy Markowski

 

- z klasy 3 – z kolędą pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”:

  • Liliana Sobczyk
  • Liliana Szukalska
  • Zuzanna Wanke
  • Oliwia Zbierska

 

Obie grupy zostały przygotowane przez panią Janinę Barsaba, ale w Santoku naszym młodszym koleżankom i kolegom towarzyszyła w zastępstwie pani Jasi - pani Elżbieta Borda-Dziatkowiak, która mocno trzymała kciuki za obie grupy.

Choć konkurs był dużym przeżyciem dla uczestników, to także  dał  wykonawcom możliwość zaprezentowania swojego talentu, wrażliwości muzycznej i piękna polskich kolęd                              i pastorałek.

   Z ogromną przyjemnością możemy pochwalić się, że Oliwia, obie Lilki i Zuzia                                       wyśpiewały II miejsce, a nasi najmłodsi z klasy I wrócili dumni z dyplomem uczestnictwa        i słodkim upominkiem.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!