W poniedziałek obcowaliśmy z niskimi temperaturami (ok. -200 st.C🥶), za sprawą ciekłego azotu.

W zajęciach uczestniczyła klasa 7 i 8💪

Dziękujemy Miastu Nauki Szczecin, dzięki któremu mogliśmy popracować z ciekłym azotem w ramach lekcji  fizyki.❤👏

         Tegoroczny Europejski Tydzień Kodowania rozpoczęły klasy najmłodsze. Podczas zajęć poznajemy roboty edukacyjne Indii i Ozobot. Bez konieczności korzystania z tabletów, opierając się na komendach ukrytych w postaci barwnych kwadratów, promujemy  podejście zadaniowe do problemów, kreatywność i umiejętność współpracy. Otwieramy dzieciom drzwi do świata informatyki i edukacji STEAM (science, technology, engineeringg, art, maths). Uczymy  poprzez zabawę i doświadczenie, rozwijamy myślenie logiczne i algorytmiczne. Jak co roku na uczestników zajęć czekają certyfikaty uczestnictwa ! projekt współfinansowany przez  Fundację Techsoup.

Sprawozdanie z akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dnia 14.10.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Wawrowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Martyny Dratwińskiej, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych rodziców drugoklasistów. Następnie przekazała głos uczniom.
Przedstawienie przygotowali uczniowie klas IIa i IIb pod kierunkiem pań Martyny Dratwińskiej i Agaty Tyszuk. Młodzi artyści piosenkami, słowem i humorystyczną scenką uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał drobny upominek, był to kwiatek wydrukowany w drukarce 3D, a także symboliczny cukierek. Na zakończenie akademii głos zabrał Dyrektor szkoły Roman Szambelan, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas. Szczególne podziękowania należą się Pani Iwonie Szelest - Michniowskej i Pani Karolinie Szewczyk za pomoc i wsparcie w organizacji uroczystości.
Agata Tyszuk
Martyna Dratwińska
 
           W dniu 11 października uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Mai Zbierskiej, Pani Moniki Czai i Pani Justyny Banaszak ,wybrali się na całodniową wycieczkę do Zagrody Pałuckiej oraz Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Towarzyszył nam również przewodnik wycieczki – Pan Daniel.
Podróż rozpoczęła się o godzinie 7:00 spod Sali gimnastycznej w Wawrowie. 3,5 godzinna trasa upłynęła szybko, urozmaicona opowiadaniami naszego przewodnika, który przybliżał nam historię i ciekawostki na temat mijanych miejscowości.
Najpierw dotarliśmy do Gąsawy, w której mieści się Zagroda Pałucka. Uczniowie mieli tam okazję wziąć udział w niecodziennych warsztatach, prowadzonych przez Panią Henrykę, która nieustannie na poczekaniu tworzyła wesołe rymowanki, zaskoczyła nas licznymi żartami oraz zabawą z mąką, a nawet obsypywaniem nią nauczycieli. Podczas warsztatów uczniowie:
- przygotowywali bułeczki, które potem ze smakiem zjedli,
- oglądali garnki, sita i naczynia służące dawniej do przygotowywania posiłków,
- uczyli się o zbożach, a także produktach jakie można z nich wyrabiać,
- samodzielnie wyrabiali masło,
- słuchali opowieści o dawnych zwyczajach,
- dowiedzieli się w jaki sposób wykonywano domowe czynności np. robiono pranie,
- obserwowali i karmili zwierzątka w mini zoo.
Po bardzo udanych warsztatach, pojechaliśmy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie pod okiem przewodników rozpoczęliśmy zwiedzanie grodu. Uczniowie dowiedzieli się wielu bardzo ciekawych rzeczy np. iż 16 września 1994 roku gród w Biskupinie uznany został za pomnik historii Polski, podziwiali niegdysiejsze domostwa, poznawali zwyczaje.
W drodze powrotnej słuchaliśmy interesujących opowieści przewodnika, uczniowie rozwiązywali także quiz, za co otrzymali małe upominki. Do Wawrowa wróciliśmy o godzinie 20:00. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.
Polecamy odwiedzenie grodu w Biskupinie, jest to bardzo klimatyczne miejsce i warto poznać jego ciekawą historię.
Opracowała: Maja Zbierska
 

 

W dniach 7-9 października 2024 roku uczniowie klas VI uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa.

Pierwszy dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń  , podróż pociągiem, wizyta na Rynku Głównym i spotkanie ze Smokiem Wawelskim, ziejącym ogniem.

Podczas wycieczki sami szykowaliśmy śniadania i kolacje, było to fajne doświadczenie, uczące samodzielności.

Drugiego dnia odwiedziliśmy dziedziniec Uniwersytetu Jagielońskiego, Wawel, dziedziniec arkadowy na Wawelu, Sukiennice, muzeum Czartoryskich. Tego dnia podziwialiśmy Kraków Nocą i poczuliśmy wyjątkowy klimat tego miasta słuchając ulicznych artystów.

Ostatniego dnia kupiliśmy pamiątki, zachwycaliśmy się oswojonymi gołębiami i rozbiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu, planując gdzie pojedziemy za rok ?

Dziękujemy pani A. Tyszuk za to, że była z Nami. To Jej zawdzięczamy piękne fotografie.